Divadlo Kámen

Můj bratr mesiáš - aktuality

         česky / english
obrazek26. dubna 2024: Hostem dnešního večera byl autor románu Můj bratr mesiáš, který inspiroval naši inscenaci. Během intermezz četl Martin Vopěnka ze svých sbírek poezie Dům, který opouštíš a Jen jednou za věčnost. Toto živé setkání odehrávající se přímo při představení završilo všech 13 provedení Mého bratra mesiáše, která jsme zahráli v období mezi červnem 2023 a dubnem 2024.
obrazek15. dubna 2024: Dnešní den jsme věnovali workshopu zaměřenému na divadelní dovednosti se studenty vyšších ročníků Základní školy Dědina z Prahy 6, kteří připravují novou společnou inscenaci pro letošní jaro. Projekt režijně vede Věra Janebová (na obrázku stojící uprostřed s černým šátkem), při workshopu jí asistoval Petr Odo Macháček (napravo od ní).
obrazek23. března 2024: Dnes se představení konalo v rámci Noci divadel 2024. Během intermezz četla herečka Lenka von Hinterdorf poezii Martina Vopěnky, autora románu, který naši stejnojmennou hru inspiroval. Po představení se noční diváci aktivně účastnili debaty dramatiků a režisérů Zdeňky Brychtové a Petra Oda Macháčka o možnostech a úskalích proměny literárního díla v divadelní scénář a posléze inscenaci.
obrazek8. března 2024: Při dnešním představení prováděl intermezza drum-and-bassový dj Josef Sklenička. Jeho mixy plovoucí převážně ve vodách liquid a soulful dnb dodaly představení zvláštní rytmicky usebranou atmosféru.
obrazek29. února 2024: Dnes večer byl hostem Jan Nevrkla - náčelník para plavců kmene KON-TAKTU. Jan improvizovaně komentoval vývoj hry, hrál na piáno a zpíval. Můj bratr mesiáš od něj dnes dostal šamanský rozměr.
obrazek20. února 2024: Při dnešním představení prováděl intermezza Radomír Švec - muzikant, zpěvák, písničkář, herec. Divadlo bylo díky jeho harmonice a energickému zpěvu staropražských odrhovaček velmi živé, ke konci naopak velmi usebrané vlivem jeho jemného piána.
obrazek30. ledna 2024: Po dnešním představení měli všichni jeho účastníci možnost setkat se při debatě s Michaelou Stachovou (na obrázku uprostřed) z organizace Business Leaders Forum - partnera projektu - a promluvit si s ní o tématech souvisejících s klimatickými a sociálními změnami. Hovořilo se mimo jiné o vhodnosti či nezbytnosti zavádění administrativních opatření, například připravovaného souboru předpisů označovaných jako ESG.
obrazek30. ledna 2024: Dnes večer jsme zahráli Mesiáše s intermezzy Michaely Stachové z organizace Business Leaders Forum - partnera projektu. Michaela se během intermezz zabývala potenciálními budoucími klimatickými změnami a jejich možnými souvislostmi.
obrazek8. prosince 2023: Po dnešním divadle proběhl důkladný kritický seminář s divadelními publicisty, kritiky a teoretiky Vladimírem Hulcem, Petrem Christovem a Zdeňkou Brychtovou, na dálku (z důvodu nemoci) se účastnila také Michaela Stachová zabývající se klimatickými a sociálními změnami - tedy jedním z témat inscenace. Hovořilo se o různých aspektech inscenace, o tom, na jakých úrovních komunikuje s diváky, o tom, jaká témata zkoumá. Foto Petr Vápeník, zleva Petr Christov, Zdeňka Brychtová, Vladimír Hulec, Petr Odo Macháček.
obrazek8. prosince 2023: Při dnešním provedení Mesiáše četla během intermezz herečka Lenka von Hinterdorf (na obrázku vlevo) vlastnoručně vybranou poezii Martina Vopěnky ze sbírek Dům, který opouštíš a Jen jednou za věčnost.
obrazek18. listopadu 2023: V rámci dnešní Noci divadel jsme provedli Mesiáše s intermezzy kytaristky Jany Šteflíčkové. Po divadle četly herečky Zdeňka Brychtová a Lenka von Hinterdorf vybrané pasáže z románu Martina Vopěnky Můj bratr mesiáš, který je inspirací pro naši stejnojmennou inscenaci.
obrazek17. října 2023: Dnes 15 minut po představení proběhla debata s Liv Hanne a Anne Katrine Haugenovými o jejich práci, o jejich svébytném pojetí divadla, o kontextech jejich tvorby. Kromě celé tvůrčí skupiny z Divadla Kámen a diváků se jí zúčastnila také Michala Stachová z platformy Business Leaders Forum a Jitka Černá z Vysoké školy ekonomické.
obrazek17. října 2023: Dnešní představení nemělo žádného hosta večera, aby se diváci i herci mohli plně soustředit na videosekvence vytvořené speciálně pro tuto inscenaci sestrami Haugenovými. Proběhlo tedy "čisté představení" přesně podle scénáře. Dnešní "Norský večer" byl ale obohacený projekcí fotografií z Tromsø a okolní přírody (před představením), debatou po představení a následnou krátkou projekcí fotografií z různorodých divadelních projektů sester Haugenových.
obrazek10. října 2023: Dnes jsme se virtuálně sešli s kolegyněmi Liv Hanne a Anne Katrine Haugenovými, abychom připravili datový přenos představení a následnou online debatu o jejich tvorbě a práci, tedy události, které máme naplánované na večer 17. října. Technicky jsme ověřili připojení (Liv Hanne a Anne Katrine budou sledovat přenos pražského představení v Tromsø) a probrali jsme pořad večera a okruhy otázek.
obrazek5. října 2023: Po dnešním představení proběhla debata s Irinou Sleptsovou, šéfkou, režisérkou a učitelkou Divadla Škola. Ptali jsme se na organizaci této divadelní skupiny, její tvůrčí a pedagogické zaměření, její financování, její radosti a těžkosti.
obrazek5. října 2023: Hosty provádějícími intermezza byli dnes večer mladí herci z Divadla Škola. Zleva Vladimir Vostrikov (Škola), Vít Macháček (Kámen), Kristýna Suchá (Kámen), Lucie Zachovalová (Kámen), Yeva Zakcharchenko (Škola), Dariia Romanko (Škola).
obrazek2. října 2023: Dnes v podvečer proběhl workshop s herečkami a herci naší partnerské organizace Divadlo Škola. Byl zaměřený na otevřený průzkum pojmů, kolem nichž se inscenace točí, a na herecké dovednosti - fyzickou práci při improvizaci. Lektorem byl režisér Divadla Kámen ve spolupráci s režisérkou Divadla Škola Irinou Sleptsovou.
obrazek22. září 2023: Po dnešním představení jsme divákům nabídli debatu kurátorky Lucie Váchové s výtvarníkem Petrem Kubáčem, který je autorem výstavy fototransferů na dřevě Ty blázínku - výstavy inspirované, podobně jako naše inscenace, románem Martina Vopěnky Můj bratr mesiáš.
obrazek22. září 2023: Dnes jsme potřetí provedli novou inscenaci Můj bratr mesiáš. Hosty večera provádějícími intermezza byli hudebníci Anna a Jan Ptákovi.
obrazek16. června 2023: Včera a dnes jsme poprvé provedli novou inscenaci Můj bratr mesiáš. Zleva host obou večerů Miroslav Paulíček, "Hana" Kristýna Suchá, "Marek" Vít Macháček, "Natálie" Lucie Zachovalová a režisér Petr Odo M.
obrazek15. června 2023: Dnes jsme poprvé provedli novou inscenaci Můj bratr mesiáš. Po divadle proběhla debata se spisovatelem Martinem Vopěnkou, jehož stejnojmenný román inscenaci inspiroval.
obrazek25. května 2023: Liv Hanne a Anne Katrine Haugenovy nám zaslaly téměř konečnou verzi svých videí, která budou obrazově a částečně i zvukově doprovázet některé úseky představení; videomateriál vytvořily při dlouhém lyžařském výletu zasněženou severskou krajinou kolem hory Tromsdalstinden nedaleko svého města Tromsø
obrazek14. dubna 2023: Blanka Křemenová vytvořila první vizuál k nové inscenaci; zachycuje Lucii Zachovalovou jako Natálii a především její červenou kabelu, která je nejen na vizuálu, ale i během značné části představení esteticko-významovou dominantou, ikonou hry
obrazek10. března 2023: odteď se nám lépe zkouší, protože jsme získali základní scénografické prvky a zároveň základní rekvizity: pět různobarevných dámských kabel (tašek); kolem nich se celá inscenace točí, budou jejím estetickým i významovým středobodem
obrazek24. února 2023: během února se sešla kompletní pražská část realizačního týmu projektu; zleva Helena Macháčková, Lucie Zachovalová, Kristýna Suchá, Kateřina Poláková, Vít Macháček, Petr Odo Macháček
obrazek3. ledna 2023: proběhla první zkouška inscenace Můj bratr mesiáš; na obrázku zleva herec Vít Macháček, režisér Petr Odo Macháček a s bohatě opoznámkovaným scénářem herečka Kristýna Suchá; na obrázku chybí herečka Lucie Zachovalová; další herec, u kterého se předpokládá menší role, přibude postupně
obrazek25. listopadu 2022: je napsaná první verze hry Můj bratr mesiáš a začínáme jednat se všemi herci, kteří jsou předběžně připraveni nazkoušet inscenaci / režisér (který je samozřejmě už určený) dotváří svou inscenační vizi
obrazek17. září 2022: společně s hlavními partnerkami Anne Katrine a Liv Hanne Haugenovými upřesňujeme při setkání v Tromsø koncepci inscenace
Obrázek z galerie
počkejte prosím...