Divadlo Kámen

Přesně 42 zubů - něco o tvůrcích

futuristická jízda na STARYM REZAVYM VEJFUKU

obrazekViktor O. Pelevin – autor románu Svatá kniha vlkodlaka
Jeden z nejpřekládanějších současných ruských spisovatelů. Pelevin ve svých postmoderních dílech propojuje narážky na život v postsovětském Rusku, populární kulturu, prvky sci-fi a odkazy na východní náboženské směry. Petr Odo Macháček o knize Svatá kniha vlkodlaka řekl: "Kniha mě dostala důsledně postmoderní roztříštěností kapitol i myšlenek. Ty nesourodé střepy se všemi barvami, odstíny, rytmy a hlavně podivně smíchanými tématy a motivy Pelevin nakonec složil v cosi, co poskytuje velký, umělecký, hledající čtenářský zážitek a požitek. Síla radosti, vážnosti, trapnosti a smíchu." Další knihy V. Pelevina: Čapajev a prázdnota, Generation P, Omon Ra, Helma hrůzy aj.

obrazekPetr Odo Macháček – scénář, struktura, režie
Režisér, zakladatel a umělecký šéf Divadla Kámen. Zaměřuje se na technicky náročné oblasti moderní činohry a její nové a opomíjené formy. Pracuje s fyzickým vnímáním činohry a její hudebností, souhrou sil a energií, jevištním i textovým minimalismem, otevřeným osobním herectvím. Rozvíjí různé způsoby kombinace činohry s živou hudbou, poezií, výtvarnem. Pro Divadlo Kámen napsal/zadaptoval/přeložil a zrealizoval kolem 30 inscenací. Je například "Osobností roku 2013" festivalu "...příští vlna/next wave...". V roce 2016 napsal libreto k opeře Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu skladatele Petra Cíglera. Opera byla uvedena v rámci festivalu NODO Dny nové opery Ostrava.

obrazekZdeňka Brychtová – herečka/liška
Kmenová herečka Divadla Kámen, herečka kočovného divadla pro děti – Divadlo Koloběžka. Zrealizovala desítky inscenací Divadla Kámen, několik speciálních projektů (operu skladatele Petra Cíglera pro Dny nové opery Ostrava), produkčně spolupracovala se skupinou BocaLocaLab režiséra Jiřího Adámka. Účinkovala v inscenaci Petra Lanty Cesta Emericha Ratha uvedené v červenci 2018 v broumovském klášteře. Připravuje projekt s taneční skupinou Teatro Novogo Fronta, performerem Vladimirem Benderskim a režisérem Šimonem Stiburkem (Relikty hmyzu). Mimo jiné je součástí produkčního týmu Divadla Kámen.

obrazekLucie Zachovalová – herečka/liška
Divadelní a filmová herečka. Krátce působila v Divadle TaFantastika. V současné době je kmenovou herečkou Divadla Kámen. Jako herečka vystupovala ve studentských i jiných filmech studentů FAMU a managementu umění VŠE. Účastnila se dalších projektů například s režisérem Petrem Lantou (inscenace Cesta Emericha Ratha v broumovském klášteře, inscenace Lebka z Connemary vytvořená speciálně pro Divadlo U mostu v Permi ruského režiséra Sergeje Fedotova). Studuje Katedru výchovné dramatiky v rámci CŽV na DAMU.

obrazekNoemi Purkrábková – herečka/liška
Kolem divadla se kvůli otci Pavlu Purkrábkovi, scénografovi a výtvarníkovi, pohybuje už od dětství. Dlouho působila v pražském Divadle Radar a objevila se i v několika studentských filmech. V současné době se věnuje řadě dalších aktivit, především na průsečíku současné elektronické hudby a umění. Studuje filmovou teorii na Filozofické fakultě UK a je jednou ze zakladatelek polyfunkčního audiovizuálního kolektivu BCAA system, který funguje jako platforma spájející různé formy vizuálního, hudebního i teoretického vyjádření. Kromě performování na jevišti vystupuje také jako DJka.

obrazekVladimir Benderski – herec/vlk
Herec, performer, tanečník. Narodil se v ukrajinské Oděse, od roku 2002 žije v ČR, kde se zabývá divadlem. Výběr z tvorby: Tango s Avidanem (autorský projekt); Tucet (autorský projekt); Mamut mamut, Ztráta obsahu v konfekčním obalu (Divadlo Kámen); GOLEM Štvanice (imerzivní projekt Ivo K. Kubáka a Marie Novákové); Den opričníka (Tygr v tísni). V roce 2017 založil Divadlolo - Divadlo loutek Karlovy Vary. Účastnil se projektů Divadla Continuo, hostuje v představení Malý princ v Rock opeře v Praze. Připravuje projekt s taneční skupinou Teatro Novogo Fronta a režisérem Šimonem Stiburkem (Relikty hmyzu).

obrazekMiroslav Paulíček – herec/vlk
Herec, autor a sociolog. Je kmenovým hercem Divadla Kámen. V roce 2015 založil s básníkem Martinem Vávrou autorské Divadlo Neslepýš. Sociologii v různých formách přednáší v Ostravě a v Praze, zabývá se mimo jiné sociologií umění, o níž napsal knihu Nikdo se neodváží říci, že je to nudné. Účastní se také panelových diskusí a debat na témata související s různými aspekty divadla a umění.


obrazekJaroslav Šimek – herec/vlk
Učitel češtiny, příležitostný herec a klavírista. Ve volném čase hraje na klávesové nástroje ve skupinách Kolečkový dům, Bratranci Veverkové a Je na malinách. V současnosti zkouší v Divadle Kámen hru Přesně 42 zubů. Alternuje jednoho z vlků.


obrazekVít Macháček – herec/vlk
Nejstarší syn režiséra a uměleckého šéfa Petra Oda Macháčka. Divadlo Kámen zná od svého dětství a hraje již ve čtvrté inscenaci (Dopis poslaný poštou, Ztráta obsahu v konfekčním obalu, Oidipus 11 minut). Mimo jiné se stará o grafiku a audiovizuální výstupy Divadla Kámen. Pátým rokem vede internetový pořad o dopravě Metrobus, kde tvoří samotný obsah a vystupuje i jako moderátor.

obrazekMonika Piecuch Roženková – kostýmy
Módní návrhářka, kostýmní výtvarnice, majitelka módní značky MonaRosa. Spolupracovala na třech inscenacích režiséra Martina Vokouna v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. Spolupracovala na divadelních projektech Pražské konzervatoře, s karlovarským Divadlem Dagmar, sokolovským Divadlem bez zákulisí. Podílela se na různých projektech studentů pražské DAMU a HAMU. Pro Divadlo Kámen vytvořila kostýmy pro hru OK plus F uvedenou v roce 2017.

obrazekJindřich Lerch – autor promítaného obrazu
Malíř, výtvarník. Studoval na VŠUP u Borise Jirků. Dříve se věnoval figurální malbě. V současné době bere tvorbu více jako dialog. "Nevím přesně, kam se dostanu, plány jsou jen v hlavě a nemají pevných kontur. Při práci se snažím zapomenout na předchozí zkušenosti, na vše, co by mi bránilo ve vytvoření co možná nejpravdivějšího díla." Ve své tvorbě například kombinuje expresivní barevnost s citelně abstrahovaným a minimalizovaným tvarem. Vystavuje po celé ČR. V roce 2014 spolupracoval na projektu Místa působení, který byl nominován pro Československý pavilón v rámci výtvarného Bienále v Benátkách 2015.

obrazekHelena Macháčková – manažerka divadla
Vytváří kompletní organizační a administrativní zázemí Divadla Kámen. Dramaturgicky je odpovědná především za jeho vzdělávací aktivity – debaty, workshopy, přednášky a vycházky zaměřené na umění v širších kontextech a souvislostech, dále za výstavy v prostorách divadla. Je editorkou knihy Divadlo Kámen 1998 – 2012 a dvou map Umělecká díla ve veřejném prostoru sídliště Invalidovna a Umělecká díla na sídlišti Ďáblice.

obrazekBlanka Křemenová – PR a propagace
Po ukončení studií na Západočeské univerzitě v Plzni začala spolupracovat s Divadlem J. K. Tyla a následně s dalšími umělecko-kulturními subjekty v oblasti marketingu a PR, produkce, mezinárodních vztahů, výtvarných uměleckých oborů a kurátorské činnosti. V roce 2016 začala spolupracovat s RockOperou Praha a DIVADLEM POD KLOBOUKEM. Blanka je členkou umělecké skupiny IN NOMINE a projektu 12x Hrabě: to VY. Ačkoliv se profiluje především v rovině arts managementu, stále více času věnuje autorské malířské tvorbě, grafice a scénografii.

Obrázek z galerie
počkejte prosím...