Frankenstein
V Hesensku nad městem Darmstadt stojí od 13. století hrad Frankenstein. Váže se k němu mnoho pověstí, například o Johannu Conradu Dippelovi, který se tam věnoval alchymii a údajně také dalším mnohem obskurnějším činnostem.
Snad i nezávisle na hradu, 500 km od něj, v Ženevských horách, napsala Mary Shelley stejnojmenný román. Byla zrovna na krásném výletu se svým budoucím mužem (slavným básníkem), lordem Byronem (ještě slavnějším básníkem) a Johnem Polidorim (který není tak slavný, přestože světovou literaturu ovlivnil možná ještě více než oni).
Jmenovaní literáti si mezi sebou dohodli soutěž o nejlepší horrorovou povídku. Údajně ji dokončili jen Mary S. a John P., ale výsledky byly velkolepé: z Frankensteina se stala legenda gotického, romantického a sci-fi románu, Polidoriho dílko Upír (The Vampire) zase stálo u zrodu obrovské vlny upírské literatury a víceméně definovalo vlastnosti moderního upíra.
Pravděpodobně to oba mysleli i trochu ironicky (Mary S. raději publikovala první vydání pod pseudonymem) a oba svá díla ještě později dopracovali. Oba určitě tušili, že zrovna nepíší vysokou literaturu. Pro mnohé náročnější čtenáře jsou tyto texty doslova utrpením. Ale kdo dnes zná jejich ostatní díla?..