Divadlo Kámen

Frankenstein


V Hesensku nad městem Darmstadt stojí od 13. století hrad Frankenstein. Váže se k němu mnoho pověstí, například o Johannu Conradu Dippelovi, který se tam věnoval alchymii a údajně také dalším mnohem obskurnějším činnostem.

Snad i nezávisle na hradu, 500 km od něj, v Ženevských horách, napsala Mary Shelley stejnojmenný román. Byla zrovna na krásném výletu se svým budoucím mužem (slavným básníkem), lordem Byronem (ještě slavnějším básníkem) a Johnem Polidorim (který není tak slavný, přestože světovou literaturu ovlivnil možná ještě více než oni).

Jmenovaní literáti si mezi sebou dohodli soutěž o nejlepší horrorovou povídku. Údajně ji dokončili jen Mary S. a John P., ale výsledky byly velkolepé: z Frankensteina se stala legenda gotického, romantického a sci-fi románu, Polidoriho dílko Upír (The Vampire) zase stálo u zrodu obrovské vlny upírské literatury a víceméně definovalo vlastnosti moderního upíra.

Pravděpodobně to oba mysleli i trochu ironicky (Mary S. raději publikovala první vydání pod pseudonymem) a oba svá díla ještě později dopracovali. Oba určitě tušili, že zrovna nepíší vysokou literaturu. Pro mnohé náročnější čtenáře jsou tyto texty doslova utrpením. Ale kdo dnes zná jejich ostatní díla?..
Obrázek z galerie
počkejte prosím...